Jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat. Laureatka wielu konkursów nie ma sobie równych w kraju w wykonywaniu fado, a podczas jej koncertów ten unikalny gatunek miesza się z jazzem, tangiem i flamenco. Zapraszamy na spotkanie z Kingą Rataj i jej unikalnym trio.
Często powtarza, że śpiew był w niej od zawsze, odkąd tylko pamięta, a inspiracji wokalnych i muzycznych szuka niemal w każdym gatunku. Jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat. Laureatka Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód”, dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie „Śpiewać każdy może” w krakowskiej Rotundzie. Przełomem stał się rok 2006 w którym zdobyła Głowna Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42.Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco.
Nieprzerwanie od 2010 roku koncert ten zachwyca publiczność w całej Polsce, m.in.: dwukrotnie Międzynarodowy Festiwal Ballady Europy w Niepołomicach, Festiwal "Etniczne Inspiracje" w Warszawie , X Festiwal Musica Sacra Musica Profana w Długiej Goślinie, Festiwal Teatru Słowackiego Scena Przy Pompie w Krakowie, Festiwal Art Park w Warszawie, I Festiwal Fado w Grudziądzu, Filharmonia Kaszubska oraz wiele miejsc, od klubów muzycznych po duże sale koncertowe.
Miarą sukcesu Kingi Rataj jest fakt, że coraz częściej powraca ze swoim koncertem w te same miejsca, jak choćby Ethno Jazz Festival we Wrocławiu, poznański Blue Note, Fado Cafe w Grudziądzu czy legendarna Muzyczna Owczarnia. Swoim zamiłowaniem do Fado podzieliła się również w 8 edycji programu Must Be The Music gdzie wykonaniem As Meninas Dos Meus Olhos oczarowała zarówno jurorów jak i publiczność.
W Fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas I Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie we wrześniu 2013 roku. Nie uszło to uwadze entuzjastom i miłośnikom Fado na półwyspie iberyjskim. Artystka ze swoim koncertem została zaproszona na Festival Internacional de Fado de Catalunya / Inter-fado, a fragment nagrania jednego z koncertów otrzymał status „wideo tygodnia” na Portal do Fado - jednym z najważniejszych portali Fado w Portugalii.
Kinga Rataj Trio wystąpi w składzie:
Kinga Rataj - wokal
Oleg Dyyak - akordeon, instrumenty perkusyjne, duduk
Piotr Domagała - gitara
Oleg Dyyak -multiinstrumentalista, grający na akordeonie, duduku, klarnecie i instrumentach perkusyjnych. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Koncertował w składzie uznanego w szerokich kręgach muzycznych na całym świecie zespołu „The Cracow Klezmer Band”. Z tym zespołem również dokonał szereg nagrań, które ukazały się w prestiżowym nowojorskim wydawnictwie „Tzadik” Johna Zorna. W swoim dorobku ma udział w niezliczonej ilości nagrań dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, USA i Polsce. Spośród wielu nazwisk z którymi współpracował są takie wybitności jak: John Zorn, Tomasz Stańko, Marek Moś, Robert Kabara, Lech Dyblik, Piotr Domagała, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Tomasz Wachnowski, Łada Gorpienko, Tomek Gąssowski, Frank London, Aaron Alexander, orkiestra AUKSO i Sinfonietta Cracovia.
Obecnie prowadzi również klasę akordeonu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Krakowie.
Piotr Domagała– gitarzysta jazzowy, twórca oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej oraz folku, laureat mistrzowskich konkursów gitarowych. W swoim dorobku ma cztery autorskie płyty wysoko ocenione przez publiczność i krytykę. Swoją muzykę prezentował na wielu europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Słowacja, Francja) i polskich scenach muzycznych.
Debiutował nagraniem swojego kwartetu Szy-Szy Kaan Jazz Group „Intime”(2005), później ukazały się płyty „Slavonic Tales”(2009) oraz „Pnącza”(2013), nagrane z Adamem Kawończykiem i Sławkiem Bernym. W 2016 roku wspólnie ze światowej sławy Kwartetem Śląskim (laureaci Gramophone Classical Music Awards) zrealizował awangardowy projekt „Chowańce”. Z kolei w 2019 roku waustriackim wydawnictwie SessionWorkRec.com ukazała się płyta międzynarodowego projektu „A handful of AccepDance” – Wesely / Domagała/ Schiffer/ Dyyak/Hupfauf.
Jako gitarzysta współpracował z gigantami jazzowej sceny muzycznej – m.in. wziął udział w światowej premierze projektu Pat Metheny & NOSPR (2019). Koncertował z amerykańską wokalistką Marguerite Juenemann, bluesmanką Caren Caroll, niemieckim improwizatorem Richardem Ortmannem, także z wieloma znakomitymi artystami polskiej sceny muzycznej – m.in. Piotrem Wojtasikiem, Lechem Dyblikiem, Krystyną Prońko. Współpracuje także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Teatrem Muzycznym Capitol, Teatrem Słowackiego w Krakowie orazT eatrem AST. Koncertował na wielu polskich i europejskich festiwalach muzycznych(Holandia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Słowacja, Austria).
Fot. Małgorzata Lebda