Monika Maszkowska - malarka i architektka wnętrz. Urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Jak sama mówi, sztuka jest jej pasją od zawsze, a tematyką najnowszych obrazów jest głównie człowiek i wycinki z życia, dnia codziennego. Od 17 marca do 2 kwietnia w Nie Teatrze oglądać będziemy jej wystawę zatytułowaną FRAGMENTY, spójne w ekspresji wyrazu obrazy ludzi, zwierząt, a także pejzaże i abstrakcje.
Monika Maszkowska jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu oraz Politechniki Białostockiej, którą ukończyła w 2004 roku na wydziale Architektury wnętrz. W 2021 zdobyła dyplom na Warszawskim Instytucie Studiów Podyplomowych na kierunku Pedagogiki Sztuki.
Od 2009 roku projektuje wnętrza oraz lokale użytkowe. W2011 założyła pracownię artystyczną ZAFARBOWANI, gdzie uczy dzieci, młodzież oraz dorosłych malarstwa i rysunku. Nawiązuje tym samym do działalności artystycznej swojego przodka Jana Kantego Maszkowskiego, który we Lwowie prowadził szkołę malarską, do której uczęszczali znani polscy artyści m.in: Juliusz Kossak, Artur Grottger czy Henryk Rodakowski.
Jak sama mówi, sztuka jest jej pasją od zawsze. Tematyką jej najnowszych obrazów jest głównie człowiek. Powstał pomysł uchwycenia fragmentów, wycinków z dnia codziennego. Są to obrazy jakie już znamy, często widzimy. Głównym jednak zamierzeniem autorki jest przekazanie emocji jakie wdanej chwili towarzyszą przedstawionym postaciom. Dodatkowo mocny, energetyczny kolor tła obrazów oraz widoczne energiczne pociągnięcia pędzla znacznie potęgują ładunek emocjonalny. Niemniej ważne w obrazach pozostaje też chęć zwrócenia uwagi widza na kontrastowy modelunek plastyczny przejawiający się w zależności światła i cienia.
Dni Czeskie w Nie Teatrze to wspólne świętowanie czeskiej kultury, odkrywanie jej na nowo i czerpanie radości z poznawania tego, co inne, a jednocześnie tak bliskie. W ostatni weekend października, Białystok staje się miejscem, gdzie kultura nie zna granic, a mieszkańcy mają okazję poszerzać swoje horyzonty i czerpać z bogactwa czeskiej kultury. Sprawdźcie, co przed nami!
Fundacja Nie Teatru wspiera twórców z Ukrainy dzięki programowi Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego – trwa rezydencja artystyczna, która zakończy się premierą spektaklu.
Marzysz o tym, aby nie tylko zasiadać w fotelu widza, ale również poczuć dreszcz emocji na scenie? Czujesz, że to Twoje miejsce? Już po raz trzeci tworzymy GRUPĘ TEATRALNĄ DLA DOROSŁYCH, której całoroczne warsztaty zakończą się spektaklem na scenie Nie Teatru.