100-lecie Kobiet i Nie Teatr połączyły kobiece siły, by życie kulturalne stało się nie tylko emocjonalnym przeżyciem, ale by emocjami, które wynosimy z teatru się zaopiekować i przekuć je na dodatkową wartość, a może siłę sprawczą. 16 stycznia rozpoczynamy cykl spotkań wokół teatru i kobiecych tematów, dylematów, problemów, które są częścią naszej społecznej rzeczywistości. Pierwsze spotkanie w ramach cyklu Kobiety do dzieła odbędzie się przy okazji spektaklu „Twoja mać!”.
"Twoja mać!" to stand-up, który aktorka Karolina Piechota wykreowała po tym, jak została mamą. To nowy stan, sytuacja, w której nie jesteśmy sobie siebie adekwatnie wyobrazić, bo gdy kobieta zostaje matką oddziałuje na nią tyle czynników, że trudno jest się bez mniejszych lub większych trudności odnaleźć, a zwłaszcza wtedy, gdy musi sobie z większością radzić sama. Monodram Karoliny Piechoty stał się dla nas inspiracją do spotkania i kroku naprzód.
100-lecie Kobiet widzi potrzebę, by inicjować rozmowy i nieustająco wspierać kobiety, Nie Teatr to miejsce, które jest otwarte na rozmowę, a na jego scenie przewija się wiele intrygujących osobowości i jeszcze bardziej frapujących wątków codzienności. Wśród odbiorców przeważają kobiety, a więc to także współpraca z myślą o kobiecych potrzebach.
Do rozmowy, której punktem wyjścia będzie „Twoja mać!” zaprosiliśmy autorkę monodramu, Karolinę Piechotę. Spotka się z nami także Natalia Tur - blogerka i youtuberka Nishka, i białostoczanka zarazem, mama trójki dzieci, z których pierwsze urodziła przed smartfonami, a ostatnie kilka lat temu, gdy sieć stała się punktem wyjścia i dojścia dla wielu młodych mam. Swoje socjologiczne wykształcenie wykorzystuje pisząc i rozmawiając w sieci o wielu bolączkach życia rodzinnego i życia w społeczeństwie. Zasiądzie z nami także Bożena Bednarek, aktywistka trzeciego sektora, wspierająca aktywność seniorów i życie kulturalne w mieście, pasjonatka literatury pięknej, prywatnie mama trójki dzieci, reprezentantka mam z czasów PRL-u. Spotkanie poprowadzi Ilona Karpiuk z Nie Teatru, prywatnie podwójna mama. Współpraca100-lecia Kobiet i Nie Teatru będzie okazją, by wspólnie celebrować sztukę, ale także, aby teatr, który w gruncie rzeczy czerpie z życia i je naśladuje, był inspiracją do wzmacniania poczucia siły kobiet w Białymstoku.
Podzielmy się siłą! Kobiety do dzieła! Panowie też mile widziani.
Szczegóły i informacje o kolejnych spotkaniach na stronie 100-lecia Kobiet i Nie Teatru oraz w mediach społecznościowych.
Informacje o spektaklu “Twoja mać!”
Spotkania będą się odbywały w Nie Teatrze, który mieści się przy ul. Sienkiewicza 4, wejście od Rynku Kościuszki
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, bilety na wydarzenia można nabyć online poprzez stronę https://nieteatr.ploraz w kasie Nie Teatru, która czynna jest godzinę przed wydarzeniami oraz we wtorki i czwartki 15:00-18:00 (wówczas zapraszamy wejściem od ul. Sienkiewicza)
Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru – czyli teatralna podróż po Białymstoku! Od czterech lat celebrujemy Międzynarodowy Dzień Teatru, czując się integralną częścią teatralnej społeczności. W tym roku przyłączamy się do wspólnego świętowania z białostockimi instytucjami!
Jeśli Twoje dziecko marzy o scenie, chce rozwijać wyobraźnię i pewność siebie, zapraszamy na Zimowe Teatralia 2025. To warsztaty pod okiem doświadczonych artystów, które odkryją przed młodymi uczestnikami świat teatru, a tegoroczny motyw tolerancji pomoże spojrzeć na sztukę przez pryzmat empatii i zrozumienia. To gwarancja niezapomnianych emocji i inspiracji na lata!
Dni Czeskie w Nie Teatrze to wspólne świętowanie czeskiej kultury, odkrywanie jej na nowo i czerpanie radości z poznawania tego, co inne, a jednocześnie tak bliskie. W ostatni weekend października, Białystok staje się miejscem, gdzie kultura nie zna granic, a mieszkańcy mają okazję poszerzać swoje horyzonty i czerpać z bogactwa czeskiej kultury. Sprawdźcie, co przed nami!