24/5/2022 18:29

Białostocka prezentacja ikon z kolekcji na zamku w Kiermusach

Ikony oraz malarstwo poświęcone wizerunkowi Maryi z Nazaretu zagości w Nie Teatrze 2 czerwca. Podczas białostockiej prezentacji obejrzeć będzie można wybrane prace z kolekcji liczącej niemal 150 obrazów, kanonicznych i nie tylko, utrzymanych w różnych tradycjach ikonopisarskich, ale także z tak egzotycznych krajów jak Haiti czy Etiopia. Tym samym zainaugurujemy otwarcie stałej wystawy ikon "Sacrum Profanum", która mieści się na Jantarowym Kasztelu w Kiermusach koło Tykocina i niebawem w pełni zostanie zaprezentowana zwiedzającym. Prezentacja odbędzie się we czwartek 2 czerwca o godz. 18:00.

Jantarowy Kasztel - szlachecki zameczek warowny w Kiermusach koło Tykocina, działający od 2010 jako Muzeum Oręża Polskiego, wzbogaca się o nową, stałą wystawę. Ekspozycja „Sacrum Profanum” ma za zadanie zaprezentować ikony według Kanonu Wschodniego (Bizancjum, Grecja, Bałkany, Gruzja, Ruś) oraz ikony Matki Boskiej, a także obrazy przedstawiające sceny biblijne z różnych stron świata (Haiti, Ameryka Południowa, Afryka), gromadzone od 2018 roku. Kolekcja zawiera ponad 150 ikon.

Choć pierwsze wzmianki o wyjątkowości matki Chrystusa pojawiają się już w I wieku naszej ery to o kulcie i świętości Marii można mówić od IV wieku. Wtedy to w Efezie, domniemanym miejscu śmierci Marii zbudowano Bazylikę jej poświęconą. W Polsce powszechnie znany jest wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, znajdujący się w Jasnogórskim Klasztorze w Częstochowie, jak i dobrze znana historia z nim związana. Matka Boska Bizantyjska namalowana temperą na lipowej desce - jak głosi legenda - przez Łukasza Ewangelistę została sprowadzona przez Cesarza Konstantyna z Jerozolimy do Konstantynopola. W trakcie działań wojennych obraz dostał się w ręce Księcia Władysława Opolczyka, który przywiózł go do Polski i ofiarował Paulinom na Jasnej Górze. Było to w roku 1382.

Sakralne malarstwo dedykowane Matce Chrystusa pojawiło się również w innych częściach świata. Kult Marii pojawił się za sprawą kolonizatorów, a na Haiti dzięki polskim legionistom z armii Napoleona. Charakteryzuje się specyfiką wynikającą z miejsc w których obrazy powstawały. Historia i wizerunek Matki Boskiej zarówno w przeszłości jak i obecnie jest tematem literackim i malarskim o charakterze niereligijnym. Jej historia i postać inspiruje artystów malarzy z różnych kręgów kulturowych, z różnorodnym doświadczeniem i warsztatem malarskim.

Na stałej wystawie będzie można obejrzeć prace pisane w kanonie ikony z wizerunkiem Matki Boskiej jak i obrazy inspirowane jej historią, stworzone przez współczesnych malarzy.

Dodatkowo, zorganizowana zostanie specjalna przestrzeń do prezentacji prac ikonograficznych dla wszystkich artystów, którzy będą chcieli stworzyć dzieła o tematyce sakralnej.

Serdecznie zapraszamy na prezentację do Nie Teatru, a do Kiermus, by niebawem podziwiać kolekcję w pełni!

Inne aktualności

zobacz wszystkie
21/10/2024 13:34

Czeski humor to my mamy. Już niebawem III DNI CZESKIE!

Dni Czeskie w Nie Teatrze to wspólne świętowanie czeskiej kultury, odkrywanie jej na nowo i czerpanie radości z poznawania tego, co inne, a jednocześnie tak bliskie. W ostatni weekend października, Białystok staje się miejscem, gdzie kultura nie zna granic, a mieszkańcy mają okazję poszerzać swoje horyzonty i czerpać z bogactwa czeskiej kultury. Sprawdźcie, co przed nami!

Czytaj więcej
21/10/2024 11:46

Rezydencja teatralna w Nie Teatrze

Fundacja Nie Teatru wspiera twórców z Ukrainy dzięki programowi Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego – trwa rezydencja artystyczna, która zakończy się premierą spektaklu.

Czytaj więcej
13/8/2024 13:48

TEATR NIE DO BANI po raz trzeci - dołącz do teatralnej przygody

Marzysz o tym, aby nie tylko zasiadać w fotelu widza, ale również poczuć dreszcz emocji na scenie? Czujesz, że to Twoje miejsce? Już po raz trzeci tworzymy GRUPĘ TEATRALNĄ DLA DOROSŁYCH, której całoroczne warsztaty zakończą się spektaklem na scenie Nie Teatru.

Czytaj więcej