8/12/23

godz.

17:30

Spotkanie autorskie z Michałem Androsiukiem wokół powieści "Pełnia"

8/12/23

godz.

17:30

Spotkanie autorskie z Michałem Androsiukiem wokół powieści "Pełnia"

kup bilety

„Pełnia” zaczyna się historią miłości w Mińsku, po czym staje się wędrówką w głąb rodzinnego rodowodu, dogłębną analizą kodu genetycznego, próbą usłyszenia i zrozumienia przesłania minionych pokoleń, zapisanego na kręgach ściętych drzew." 8 grudnia zapraszamy na spotkanie z Michałem Androsiukiem, autorem powieści "Pełnia", wydanej w tłumaczeniu na język polski przez Fundację Sąsiedzi.

8 grudnia o 17:30 zapraszamy na spotkanie wokół najnowszej książki autora, wydanej w języku polskim. Dodajmy, że w 2019 roku za oryginał napisany po białorusku i wydany przez Radę Programową Tygodnika "Niwa" Michał Androsiuk został laureatem II miejsca Nagrody Literackiej im. Giedroycia.

Michał Androsiuk urodził się w 1959 roku. Mieszka i tworzy w Hajnówce oraz rodzinnej wsi Wojnówka w Puszczy Białowieskiej. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Literacką Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za cykl opowiadań "Biały koń”.  

Literacka Nagroda im. Jerzego Giedroycia to najważniejsze na Białorusi niezależne wyróżnienie dla twórców piszących w języku białoruskim. Przyznawana jest od 2012 roku. Ustanowiły ją Ambasada RP na Białorusi, Polski Instytut w Mińsku, Białoruskie PEN-Centrum oraz Związek pisarzy białoruskich. Nagrodę nazwano na cześć urodzonego w Mińsku Jerzego Giedroycia, który był rzecznikiem dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy Polską, Białorusią, Litwą i Ukrainą.

------

Wydawcą "Pełni" jest Fundacja Sąsiedzi, która jest także partnerem spotkania promocyjnego w Nie Teatrze.

O "Pełni":

„Pełnia” zaczyna się historią miłości w Mińsku, po czym staje się wędrówką w głąb rodzinnego rodowodu, dogłębną analizą kodu genetycznego, próbą usłyszenia i zrozumienia przesłania minionych pokoleń, zapisanego na kręgach ściętych drzew. Jak to się dzieje? Po powrocie do Białegostoku główny bohater przez okno swojego mieszkania na czwartym piętrze znajduje drogę do podróży w czasie. Próba zrozumienia siebie staje się męczącą ideą, która z czasem poszerza się na całą rodzinę. Poprzez motyw wiecznej wędrówki Androsiuk opisuje swoją białoruską „rodzinę Buendia”. „Wiele lat idę i nie wiem, czym jest droga” – przyznaje się. Jego „sto lat samotności” – to szlak, na którym najpierw dalecy przodkowie, potem dziadek Dymitr, dziadek Alimpiej, ojciec głównego bohatera szukają sensu. Główny bohater – chłopczyk Misza – rośnie, dojrzewa i poznaje siebie w otoczeniu rodziny i mieszkańców wsi. Jak do Macondo Marqueza, co roku wracają ze swoim taborem Cygan Petro i Cyganka Julia z pomarańczowymi włosami, co roku chłopczyk biegnie do zielonookiej wróżbitki, żeby przepowiedziała mu z dłoni przyszłość. Historyczne zawieruchy nie omijają tych miejsc. Francuzi, Rosjanie, Polacy, Niemcy – wszyscy próbowali przynieść w odwieczną głuszę Puszczy Białowieskiej obce porządki, narzucić swoje reguły. Ratunkiem jest piękno: „Piękno – nieśmiertelne i do nikogo nie należy”, a także w duchowości: „Jak tylko powieje ze wschodu zimnym wiatrem, trzeba zapalać gromniczne świece i wystawiać w okna prawosławne ikony”. Jednocześnie jest to niepowtarzalna metaforyka, balansowanie na granicy realnego i wyobrażonego, gdzie sen i rzeczywistość splatają się w kalejdoskopowy  obraz.

Zapraszamy!

Wstęp wolny

Artyści:

No items found.
Data:
8/12/2023
Czas trwania: około
min
Cena biletu:
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
18/10/2024

Zespół Konie | Tribute to Zbigniew Wodecki - koncert

Zespół Konie to grupa młodych, utalentowanych muzyków, których styl i nowatorskie podejście do aranżacji porywa publiczność do niezwykłych, barwnych miejsc. Ich energia i radość z grania została już doceniona przez wielu, między innymi podczas Wodecki Twist Festiwal. To wydarzenie jest prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników twórczości Zbigniewa Wodeckiego, którzy pragną na nowo odkryć magię jego muzyki.

19/10/2024

KOLACJA NA CZTERY RĘCE - spektakl

„Kolacja na cztery ręce” to historia muzyczno-kulinarnej konfrontacji dwóch najwybitniejszych muzyków baroku: Jana Sebastiana Bacha (Piotr Dąbrowski) i Fryderyka Haendla (Mirosław Zbrojewicz) w formie słodko-gorzko-kwaśnej komedii. Na scenie ucztują mistrzowie, ale to wydarzenie jest także wytrawną teatralną ucztą dla widza.

20/10/2024

Kobiety na widowni: "Co modna Pani wiedzieć powinna" | monodram Katarzyny Kołeczek

Co robiłaby kobieta, gdyby musiała robić WSZYSTKO co jej każą? Czego wymaga od niej moda, społeczeństwo, gazety, firmy kosmetyczne? Tytułowa Modna Pani, żeby to wszystko zrobić, musi wstać o 4. Albo w ogóle lepiej nie spać. “Co modna pani wiedzieć powinna” to monodram Katarzyny Kołeczek w reżyserii Agaty Puszcz. W roli kobiety starającej się przyswoić wszystkie dobre rady, powinności i obowiązki nakładane na nią przez popkulturę i rzeczywistość – Katarzyna Kołeczek. Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z artystką w Sali Warsztatowej Nie Teatru.