"Skowyt" to nowy twór. Monodram Marcina Tomkiela opowiada o sylwetce zawieszonej gdzieś pomiędzy współczesnym światem, a własną głową. Spektakl lalkowy dla dorosłych na podstawie tekstów Maliki Tomkiel, z muzyką na żywo autorstwa Jakuba Olszewskiego będzie miał swoją premierę w Nie Teatrze 14 grudnia.
„wierzę w post dodawany
wierzę w ducha, którego wyzionę
wierzę w ocenę żywych i umarłych
wierzę w jedną, wszystkim znaną, polsko-polską korporację
oczekuję
oczekuję
oczekuję…”
Performance & Puppets: Marcin Tomkiel
Music by: Jakub Olszewski
Written by: Malika Tomkiel
finalnie i tak gapimy się w telewizor
nowotwory i narkotyki są miękkie albo twarde
dotykają piersi, bywają złośliwe
mącą i wyniszczają ciało szybko albo dłużej
tortury, futro, niedopalony papieros
Allen to sylwetka XXI i 0,5 wieku
żyjąca w wymiarze tu i tam
przed narodzinami
i po narodzinach
przed modlitwą
i po modlitwie
przed śmiercią
i po śmierci
czasem jednak wszystko się wymyka
i zostaje wygenerowane
przez sztuczną
miłość
w której brak
inteligencji
Spektakl zrealizowano w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Białegostoku.
Na spektakl premierowy OBOWIĄZUJE REZERWACJA MIEJSC pod adresem: rezerwacje@nieteatr.pl
Wejściówki są bezpłatne, a miejsca nienumerowane.
Twórcy:
Marcin Tomkiel – Aktor, lalkarz, konstruktor. Absolwent Akademii Teatralnej w Białymstoku, stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku oraz laureat nagrody POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia. Stawia na alternatywne oblicze teatru. Od kilku lat związany z białostockimi środowiskami osób z niepełnosprawnościami. Problemy tej grupy społecznej są mu bardzo bliskie i wie, jak istotne jest edukowanie społeczeństwa w zakresie dyskryminacji i alienacji społecznej – nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale również innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
"Ucywilizowany prymityw, który wchłonął w siebie egzystencjalne zagrożenia podmieńca, malarza i arborysty".
Jakub Olszewski – Człowiek-orkiestra. Wszechstronnie uzdolniony multiinstrumentalista pochodzący z Sokółki, student arteterapii, na co dzień ogromny fan muzyki jazzowej lubujący się również w ciężkich brzmieniach rockowych i metalowych, założyciel zespołu PZGNW. Kuba z powodzeniem tworzy również teatralne ścieżki dźwiękowe, w "Skowycie" odpowiedzialny od Ado Z za oprawę muzyczną, która ujmuje swą tajemniczością zapraszając widza do prawdziwej muzycznej uczty. Mistyczne kompozycje w "Skowycie" nie tylko malują dźwiękami obrazy sceniczne, lecz również otwierają drzwi do tajemniczego świata emocji. Kuba zręcznie splata dźwięki, tworząc atmosferę, która wciągnie niejednego widza, poruszając dogłębnie jego wyobraźnię. Jego twórczość nie jest jedynie akordem, lecz zaproszeniem do niezapomnianego doświadczenia teatralnego.
Malika Tomkiel – Jest. Człowiekiem, kobietą. Pisze, uczy jogi, nie boi się konfrontacji z trudnymi tematami. Jej teksty publikowano m.in. w magazynach „Slow", „DUMA”,„EPEA", „Zwierciadło", „noizz.pl", „Vege", „Freshmag",„portalyogi.pl” czy „Kraft", którego była współzałożycielką i redaktorką naczelną. Jej literacki debiut pt. Biel Kości, w szczery i bezprecedensowy sposób poruszał temat zaburzeń odżywiania. Chcąc przełożyć słowo pisane na deski teatru ukończyła Dramaturgię i Scenopisarstwo na Polskiej Akademii Nauk. Mieszka na Podlasiu, choć nie przywiązuje się za bardzo do miejsc i przedmiotów, redaguje książki oraz prowadzi autorów przez ich proces wydawniczy. W roku 2023 na rynek wydawniczy wyszły dwie nowe pozycje autorki: Twój wewnętrzny głos oraz najnowszy i pierwszy, tak obszerny tom poetycki: Każdy ma jakiś problem (wrzesień 2023).
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
Tuż przed końcem roku, a więc w okresie błogiego świętowania, zapraszamy na wieczór, podczas którego muzyka filmowa ożyje w pełnej krasie! Zanurzymy się w melodie, które zapisały się w świecie popkultury, towarzysząc historiom na wielkim ekranie. Dźwięki pełne emocji i subtelne nuty, które wzruszały miliony widzów na całym świecie, przypomną nam nagrodzone Oscarami produkcje. Każdy utwór opowiada inną historię – od akcji po dramaty, od miłości po walkę – a razem stworzą muzyczną podróż przez magię filmu, która na długo pozostanie w pamięci. W podróż z muzyką filmową zabierze nas Ola Turoń z zespołem.
Z przyjemność gościmy duet WSPAK ponownie na naszej scenie - tym razem w świątecznych okolicznościach. Podczas koncertu usłyszymy utwory z płyty „Radist z neba”, na którą składają się kolędy i szczedriwki śpiewane po ukraińsku i w gwarach tego języka w autorskich aranżacjach duetu na śpiew, sukę biłgorajską, wspak, fidel płocką i skrzypce, ale znalazło się też miejsce dla „Cichej Nocy”. Na koncercie pojawia się też inne polskie kolędy w autorskich aranżacjach duetu WSPAK.