Spektakl Willy'ego Russella to monolog czterdziestoletniej „kury domowej”, świadomej straconego czasu i niezrealizowanych marzeń... Czas na przebudzenie! Izabela Noszczyk odkryje przed nami dwa światy tytułowej bohaterki.
Przepełniona ciepłem i humorem opowieść o kobiecie, która po 40-tce uświadamia sobie, że jest w zupełnie innym miejscu niż chciałaby być. Jak mówi aktorka odgrywająca rolę Shirley, Izabela Noszczyk, "to opowieść o ludziach, którzy zapominają, kim są i po co żyją. Ta historia zachęca, aby zastanowić się nad sobą i próbować coś zmienić. Może pójść za głosem serca? Może zrealizować jakiś szalony pomysł? Po prostu postawić sobie nowe wymagania! A jeśli nawet kończy się to czasem porażką, to ona przecież nas czegoś uczy…”
Willy Russel napisał sztukę o przemianie, a Izabela Noszczyk z niewielką ilością rekwizytów, w pozbawionej w zasadzie barw przestrzeni sprawia, że raz jesteśmy w klaustrofobicznej kuchni, a za chwilę w słonecznej Grecji. Wszystko to widzimy i czujemy za sprawą sugestywnej gry aktorki, którą widzieliśmy już przecież na scenie Nie Teatru w świetnej roli, gdy zagrała jedną z bohaterek "Boga mordu".
Kilka słów o Shirley:
„Kiedyś byłam Shirley… kiedyś byłam Shirley Valentine… co się stało? Dlaczego teraz jestem taka? Przez co? Przez kogo? Ja nie chcę. Pamiętasz Shirley Valentine? Wyszła za chłopaka imieniem Joe i pewnego dnia sprowadziła się tutaj. Zmieniła wprawdzie nazwisko na Bradshaw, ale pozostała nadal Shirley Valentine. Przez jakiś czas. Wiedziała kim jest… dawniej. Często się śmiała. Dużo i często. Śmiała się razem z Joe’m. Wiedzieli, co to jest radość i szczęście. Co się z nimi stało…”
„A teraz nadszedł ten wielki dzień. I jadę. Będę siedziała na greckiej plaży i zajadała oliwki. Wszystkiego spróbuję, tak jak dawniej. Będę Shirley Odważną. Będę się wszystkim cieszyć. Cudów nie ma, lat minie ubędzie, ale zamiast mówić: Boże mam 42 lata, powiem: Shirley, masz dopiero42 lata, jakie to FANTASTYCZNE…”
Willy Russell -u rodzony w Liverpoolu w 1947 r. Ukończył szkołę fryzjerską. Był twórcą wielu piosenek i scenariuszy lokalnych programów radiowych. W wieku 20 lat wrócił na uczelnię i na poważnie zaczął interesować się pisaniem dramatów. Na stałe związał się na ze scenami muzycznymi. W 1986 roku napisał tekst do znanego musicalu „ Blood Brothers”. Największą popularność przyniosły mu sztuki teatralne„ Edukacja Rity” i „Shirley Valentine”, które posłużyły za źródło scenariuszy filmowych. Obie sztuki doczekały się przeniesienia na duży ekran i były nominowane do Oskara. W. Russell obecnie pracuje i mieszka w Liverpoolu.
W roli Shirley - Izabela Noszczyk
Reżyseria - Robert Czechowski
Opracowanie muzyczne - Damian Neogenn -Lindner
Scenografia - Sebastian Nowicki
Producent - FundacjaTeatru Scena Poczekalnia
Premiera: 24 lutego 2010 roku
Scena Kameralna siedziby Stowarzyszenia ŻYWA w Kaliszu
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
Ich koncerty to prawdziwa muzyczna podróż pełna ekspresji, improwizacji i sentymentalnych melodii, z pieśniami w różnych językach. Czarnina zaprasza na wędrówkę, która zaczyna się w Indiach i prowadzi przez kraje, gdzie Cyganie zostawili swoją muzyczną duszę. "Djelem, djelem" – śpiewają, przypominając o wiecznej wędrówce i wolnej duszy.
Musical „Scrooge – świąteczna opowieść” to pełen świątecznego klimatu musical Białostockiej Akademii Musicalowej.. Przesłanie płynące z opowiadania Charlesa Dickensa „Opowieść Wigilijna” jest od pokoleń aktualne i ważne, dlatego tak chętnie do niego wracamy i zapraszamy na nową inscenizację, w której zagrają słuchacze Akademii.