„Szwejk jest postacią ponadczasową. Świat się zmienia, ale ludzka mentalność pozostaje taką jaką była u zarania” – mówi Mirosław Bieliński, odtwórca roli Szwejka w spektaklu teatru TeTeTeT z Kielc. Spektakl opowiada o bezsensowności wojny. Porusza temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który potrafi poradzić sobie dzięki dziecięcej naiwności i dobroduszności.
Dobry wojak Szwejk to postać już popkulturowa, która za sprawą książki Jaroslava Haška i rzecz jasna filmu niezmiennie kojarzy nam się z czeskim poczuciem humoru i czeskim podejściem do życia, które na swój sposób uosabia Szwejk. Świetnie podsumowuje spektakl i rolę Mirosława Bielińskiego Lidia Cichocka z Echo Dnia Kielce:
[…] Z obszernego dzieła Jarosława Haska wyjęto najistotniejsze wątki, by pokazać historię wcielonego dla armii Jego Cesarskiej Mości Szwejka. Określonego mianem idioty, człowieka prostodusznego, dobrodusznego, który nie buntuje się przeciwko losowi i z pokorą przyjmuje kolejne wyzwania. Opowieści o kolejnych przeciwnościach i niezwykłych zbiegach okoliczności opowiadane są z humorem, lecz, chociaż wywołują śmiech podszyte są gorzką refleksją, to przejmująca wypowiedź przeciwko wojnie, jej okrucieństwu, bezsensowności. Szwejk Mirosława Bielińskiego jest takim właśnie pozornym idiotą, a naprawdę mędrcem, filozofem i rewolucjonistą, także królem życia potrafiącym się cieszyć i zachwycać. Mirosław Bieliński w trakcie ponad godzinnego spektaklu jest nie tylko Szwejkiem, ale także generałem, porucznikiem, kapelanem, felczerem płynnie przechodząc od jednej postaci do drugiej. Spektakl wyreżyserował Sławomir Gaudyn decydując się na prostą formę bez udziwnień. Dzięki temu Szwejk nawiązuje bardzo bliski kontakt z publicznością.”
Reżyserem spektaklu jest Sławomir Gaudyn, który dokonując luźnej adaptacji książki Haška wyraźnie odnosi się do tematu wojny, jej idiotyzmu i bezsensowności, a jednocześnie porusza temat człowieka, którego mielą wojskowe tryby, on zaś radzi sobie z przeciwnościami dzięki swej dziecięcej naiwności i dobroduszności. Odtwórca roli Szwejka, Mirosław Bieliński, dodaje: “Szwejk jest postacią ponadczasową. Świat się zmienia, ale ludzka mentalność pozostaje taką jaką była u zarania. Zwierzęta walczą tylko o to, co niezbędne im do życia, a człowiekowi “ciągle mało”. O Szwejku mówi się, że jest idiotą, ale czy na pewno? Zawsze pociągała mnie ta postać, chociaż zdaję sobie sprawę z trudu, jakim jest jej zagranie. Ryzyko jest wpisane w nasz zawód, a ja mam nadzieję, że sprostam oczekiwaniom widzów, wcielając się w wymarzoną rolę. Serdecznie zapraszam.”
SCENARIUSZ i REŻYSERIA: SŁAWOMIR GAUDYN
na podstawie powieści Jaroslava Haška "Przygody dobrego wojaka Szwejka"
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
Solowy występ uwielbianego aktora. Artysta, w sobie właściwy sposób nawiązuje niezwykły kontakt z publicznością opowiadając anegdoty o swojej zabawnej drodze do aktorstwa. Zaprasza za kulisy teatru i planu filmowego opowiadając o tremie, dykcji, różnego rodzaju ,,sypkach”, czyli aktorskich wpadkach oraz dowcipach, jakie aktorzy robią sobie na scenie. Wszystko to jest opatrzone, w mistrzowski sposób wykonywanymi piosenkami.
Atom String Quartet, jeden z najbardziej cenionych kwartetów smyczkowych na świecie, zaprezentuje program z najnowszego albumu Universum. Zespół słynie z niezwykłego połączenia klasycznej precyzji z jazzową improwizacją, czerpiąc inspiracje z folkloru, muzyki świata oraz współczesnych brzmień.
Jacek Kawalec, znany z wyjątkowego talentu i charyzmy, tym razem zachwyci nie tylko aktorskim talentem, ale i wokalnym mistrzostwem. Podczas koncertu "Muzyczne twarze Jacka Kawalca" zaprezentuje największe przeboje takich legend jak Sting, Czesław Niemen, Louis Armstrong czy Led Zeppelin. W towarzystwie Julii Chmielnik i Bartłomieja Papierza pokaże, że jego muzyczne twarze potrafią zachwycić każdego. Będzie różnorodnie, nostalgicznie i z nutą kabaretowego humoru!