Co mają ze sobą wspólnego ogniste flamenco i słowiańska muzyka ludowa, folklor Cyganów andaluzyjskich i folklor polski? Artyści z zespołu Madrugada połączyli dwie, pozornie odległe od siebie estetyki muzyczne tworząc nową świeżą jakość, fuzję hiszpańskiej energii ze słowiańskim brzmieniem. 17 lutego rozgrzeją widzów Nie Teatru!
MADRUGADA (hiszp. poranek, świt) to niepowtarzalna muzyczna fuzja polskiej muzyki ludowej z flamenco, elektroniką i jazzem. Jest to bez wątpienia pierwszy tego typu projekt muzyczny w Polsce. Zespół został nagrodzony podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe zdobywając wyróżnienie w konkursie Scena Otwarta za zjawiskową prezentację i trafną fuzję kulturową w 2017 roku.
Poprzez debiutancki album „Sombra" (hiszp. cień ) artyści pokazują piękno polskiej muzyki ludowej i niezwykłą energię płynącą z flamenco. Projekt ten buduje mosty między pozornie tylko odległymi światami i estetykami oraz zwraca uwagę na to, że warto sięgać do własnych korzeni i czerpać z nich inspiracje, jak również łączyć muzykę tradycyjną z nowymi trendami i stylistykami. Madrugada oznaczająca świt podkreśla, że dualizm jest motywem przewodnim płyty, ponieważ w projekcie łączą się dwa muzyczne światy i zawsze jest trochę światła i trochę cienia. Jest to zupełnie nowe, niebanalne połączenie które tworzy projekt unikatowym, posiadającym własne charakterystyczne brzmienie oraz przekaz.
Wiktoria Kwiatkowska - wokalistka, autorka tekstów literackich i piosenek, Magister Sztuki, trenerka wokalna Modern Vocal Training oraz animatorka kultury, miłośniczka podróży i marzycielka, badaczka kultur i muzycznych tradycji ludowych z całego świata. Artystka wszechstronna, realizująca się w różnorodnych projektach i stylistykach muzycznych. Specjalizuje się jednak w nurcie world music, który łączy w sobie inspiracje muzyką etniczną z różnych stron świata ze współczesnymi aranżacjami i brzmieniami. Tworzy wysublimowane fuzje na skrzyżowaniu kultur, przekazując w nich ogromną inspirację rodzimym folklorem muzycznym.
Kamila Olesińska - jest tancerką i choreografką ciągle poszukującą nowych form wypowiedzi poprzez ruch i budującą swoje choreografie jak opowieści. Naukę tańca rozpoczęła w najstarszej szkole flamenco w Polsce - Studio Flamenco w Warszawie i od ponad piętnastu lat dzieli się swoją pasją jako instruktorka tańca. Kształciła się u wielu znamienitych tancerzy hiszpańskich, biorąc udział w licznych warsztatach w kraju i za granicą.
Piotr Łabanow – wszechstronny muzyk multiinstrumentalista. Pasją do muzyki hiszpańskiej, w tym flamenco odkrył jako uczeń gitary klasycznej, chcąc grać jak Paco de Lucia. Ostatecznie jednak wybrał partię basu, jako tę najważniejszą.
Maciej Wieżyński - gitarzysta, aranżer i kompozytor, muzyk sesyjny. Współpracuje z czołowymi wykonawcami polskiej sceny muzycznej. Gitarzysta zespołu Jacek Kępka – Automaty, który został założony przez Jacka Kępkę członka zespołu KLAN, gdzie utwory grupy KLAN zostały ocalone od zapomnienia w nowatorskich i śmiałych aranżacjach. Współpracuje z gitarzystką jazzową Krzysią Górniak, z którą nagrał płytę Astrolabe, gdzie można usłyszeć utwory autorskie oraz tradycyjne utwory portugalskie w ciekawych aranżacjach.
Wojtek "Horst" Jankowski - saksofon, flet, inst. perkusyjne; Absolwent Politechniki Warszawskiej, na co dzień muzyk, audiofil, meloman, saksofonista i flecista, gra również na instrumentach perkusyjnych. W latach wczesnej młodości grał w zespołach jazzowych, undergroundowych i rockowych. Po dłuższej przerwie, związanej z "karierą sportową" powrócił do grania zmobilizowany przez starych znajomych muzyków. Ulubioną formą muzykowania jest refleksyjne mieszanie różnych stylów muzycznych, wszystkiego co się mieści w szeroko pojętej formule jazz-rock, world music, ethno music.
Joanna Felczak - perkusistka i perkusjonalistka, grająca w różnych stylach muzycznych, wielka miłośniczka gorących rytmów latynoamerykańskich i kołyszącej melodyki słowiańskiej. Współpracuje na stałe z kilkoma zespołami tworzącymi muzykę jazzową i rockową. Z Madrugadą wystąpi w swojej ulubionej odsłonie łącząc perkusję i tradycyjne instrumenty perkusyjne.
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
Kiedy spadnie ostatni liść... | pokaz spektaklu dla szkół
Zapraszamy młodzież szkół średnich na bezpłatny pokaz spektaklu „Kiedy spadnie ostatni liść…”, inspirowanego powieścią Patricka Süskinda „Historia pana Sommera”. Lesia Pasichnyk i Olena Bordiuk, dzięki wsparciu Fundacji Nie Teatru i programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, przez dwa miesiąca pracowały nad spektaklem, który jest zwieńczeniem ich rezydencji teatralnej w Nie Teatrze. W rolę główną wciela się Tymoteusz Jucha, który w tej kameralnej opowieści pełnej refleksji i symboliki, pozwoli zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na życie z innej perspektywy i zrozumieć, że każdy człowiek skrywa tajemnicę. Grupy zainteresowane pokazem prosimy o wiadomość na adres: biuro@nieteatr.pl
THE BEATLES Unplugged by Adam Kalinowski - koncert
Adam Kalinowski to charyzmatyczny wokalista, gitarzysta i songwriter - laureat II miejsca XI edycji The Voice of Poland z 2020 roku oraz V miejsca V edycji Idola z 2017 roku. Zapraszamy na wyjątkowy wieczór z największymi przebojami The Beatles w doskonałej, akustycznej odsłonie! Wraz z drugim gitarzystą stworzą atmosferę, która przeniesie nas prosto do Liverpoolu. Usłyszycie takie hity jak „Let It Be,” „Yesterday,” „Here Comes the Sun”, "Hey Jude" i wiele innych, które stały się klasykami i do dziś inspirują kolejne pokolenia muzyków i fanów na całym świecie.
11 stycznia 2025 roku, tuż po grudniowej premierze w Teatrze Polskim, na scenie Nie Teatru zobaczymy „Separatkę” – pełną napięcia i humoru opowieść o dwóch kobietach, które przypadkowo trafiają na jedną, szpitalną salę. Zmuszone do wzajemnego towarzystwa, odkrywają przed sobą i przed widzami, jak różne mogą być ich poglądy, charaktery i doświadczenia. Na scenie zobaczymy Joannę Szczepkowską i Dorotę Landowską.