[Zmiana godziny spektaklu - wydarzenie przeniesione na godz. 15:00] "Księga Matek" to poruszający spektakl o kobiecej codzienności, który splata realne doświadczenia z wirtualną rzeczywistością mediów społecznościowych. Aktorki - również matki - eksplorują różne wymiary macierzyństwa, balansując między oczekiwaniami a rzeczywistością. Inspiracją dla scenariusza były autentyczne historie oraz obserwacje z internetowych społeczności parentingowych. To wielogłosowa opowieść, która zachęca do refleksji nad współczesną kobiecością. Przekrocz próg Nie Teatru 25 maja i sprawdź czy Twój głos został usłyszany przez twórców spektaklu.
„Księga matek” jest kobietą. Rodzi się z krystalicznie pięknego uczucia miłości, a żyje w ambiwalencji. Między znakami zapytania, wykrzyknikami i wielokropkami. „Księga matek” to podróż przez wiele wymiarów macierzyństwa wiecznie uwikłanego w cykl życie-śmierć-odrodzenie, a w dzisiejszych czasach zawieszonego gdzieś pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Pomiędzy obrazkami z instagrama, których pragniemy, a codziennymi trudnościami, których nie wypada umieszczać w kadrze kobieta-matka zdaje się zarówno królować, jak i być poddaną.
Do „Księgi Matek” wchodzi się jak do innego, bardziej onirycznego świata. Uwaga widza dryfuje na fali słów, muzyki, znaczeń i obrazów w nieskończoności wątków, której jeden spektakl nigdy by nie wyczerpał. Zgodnie z założeniem wszyscy twórcy spektaklu są rodzicami. Poświęcając „Księdze Matek” swoje prywatne doświadczenia uczynili ją możliwie najbliższym prawdzie obrazem współczesnego macierzyństwa, szeroko pojętej kobiecości i idei siostrzeństwa. Widzimy je wystarczająco skomplikowane same w sobie, a w dzisiejszych czasach jeszcze narażone na ciągłe oceny, oczekiwania i wymagania czy choćby „tylko” dobre intencje. A to za sprawą nowoczesnego okna na świat jakim jest internet, a szczególnie media społecznościowe.
Tekst „Księgi Matek” stanowi adaptację scenariusza, który łączy rzeczywisty świat współczesnej kobiecej codzienności z jego wirtualnym odpowiednikiem. Świat autentyczny zaczerpnięty z życia autorki i improwizacji aktorek ze światem wyobrażonym pochodzącym z lektury blogów parentingowych, obserwacji profili influencerskich i grup społecznościowych. Czy może istnieje jeszcze jakiś trzeci, równoległy…?
Ze sceny dociera wielogłos - aktorki są trzy, ale głosów kobiecych nieskończona ilość. Warto sprawdzić czy Twój własny został usłyszany przez twórców spektaklu.
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
SPAGHETTI POLONEZE - Monika Mariotti | włoskie show w polskim wydaniu
Znając sympatię Polaków dla włoskiej piosenki, Monika Mariotti przygotowała recital największych przebojów, m.in. „Felicita”, „Mambo Italiano”, „Volare”, „Marina” oprawionych dowcipnym komentarzem przybliżającym włosko-polskie kontrasty kulturowe. „Spaghetti Poloneze” to ponad godzina doskonałej muzyki i zabawy, którą zapewnia widzowi Monika Mariotti, charyzmatyczna włoska aktorka z polskimi korzeniami.
KRÓL I CARYCA – spektakl | Teatr Klasyki Polskiej | Halina Rowicka, Jerzy Zelnik
Romans Stanisława Augusta z Katarzyną Wielką to historia pełna namiętności, ale i zimnej kalkulacji. „Król i caryca” w reżyserii Jerzego Zelnika odsłania kulisy tej niezwykłej relacji, gdzie uczucia mieszają się z polityką, a losy Rzeczypospolitej ważą się między wierszami królewskich listów. Na scenie zobaczymy wybitnych aktorów: Halina Rowicka wcieli się w carycę, Jerzy Zelnik w polskiego króla, a Stefan Kiniorski dopełni opowieść jako Skrzypek i Stańczyk. Spektakl Teatru Klasyki Polskiej który przenosi widza w sam środek wielkiej historii!
Już wkrótce w Białymstoku zabrzmią dźwięki pełne emocji i nieoczywistych opowieści. Kasia Lins wraz z Karolem Łakomcem zapraszają na wyjątkowy wieczór, w którym muzyka i słowo splecioną się w jedną, hipnotyzującą całość. To spotkanie będzie okazją do wspólnego przeżywania i zanurzenia się w niepowtarzalnym klimacie.