10/3/24

godz.

18:00

Jan Kondrak śpiewa Stachurę

10/3/24

godz.

18:00

Jan Kondrak śpiewa Stachurę

kup bilety

Jan Kondrak to jeden z najwyrazistszych głosów polskiego nurtu bardowskiego, związany z absolutnie niezwykłą grupą artystyczną jaką jest Lubelska Federacja Bardów. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia stworzył muzyczną wizję twórczości Edwarda Stachury, nadając przede wszystkim brzmienie poematowi Missa pagana. Na koncercie 10 marca obok tych kultowych utworów usłyszymy także piosenki, które pierwotnie wydane były na kasetach Madame I i Madame II. Tak uczcimy Dzień Mężczyzny!

Jan Kondrak – absolwent polonistyki w UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMIE.

Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący-Pieśniarze świata – spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z pieśni, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.

Publikował w Kamenie, Kulturze Niezależnej i Tygodniku Współczesnym, Almanachu Prowincjonalnym, Akcencie, a najwięcej w piśmie Piosenka. Napisał rozdział monumentalnej pracy zbiorowej Jan Paweł II do artystów. Artyści do Jana Pawła II. Osobne rozdziały poświęcono Kondrakowi w książkach o charakterze archiwizacyjno-naukowym, w Scriptores i Świat trzeba przekręcić oraz w „Piosenki prawdziwe” w kulturze PRL.

Wymyślił formułę Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie i czternaście razy go przeprowadził. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie za – jak to określono – utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Koncertował w głównie w Polsce. Ale też w Austrii, Irlandii, Francji, Anglii, USA, Bułgarii, Białorusi i Ukrainie.

Wydał następujące fonogramy solowe: Missa Pagana, Tango Tristè, Madamme I i Madamme II (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury). A także Kolędy przy gitarze i pozycje z tekstami własnymi: Wyzwanie, Tym – co pod wiatr, Romanse ballady, Kto Co, Maratończyk , Wieczna Wieża., Czeska

Ma w dorobku poemat pt. Trzynasta Trzydzieści.

Z Lubelską Federacją Bardów wydał następujące płyty: Na żywo w Hadesie, Miłość mi wszystko wyjaśniła (do słów Karola Wojtyły), Kolędy Żaglowe, Lubelska Federacja Bardów Kazimierzowi Grześkowiakowi (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka), Imperium, Tygiel, Klechdy Lubelskie, Dycha w Trójce i Stachura-Poematy, Jubileuszowa, Bardziej

Koncepcyjnie przygotował album opowiadający historię Świdnika i Lubelszczyzny w piosenkach, co zostało nagrane przez LFB z udziałem licznych gości, a wydane jako płyta DVD pt. Wysoki Lot. Wydarzeniom ze stanu wojennego poświęcony jest jego singiel pt. Pieśń Dzwonu Wolności.

Brał udział jako śpiewak i kompozytor w przedstawieniu pt. Album rodzinny teatru Grupa Chwilowa. We współpracy z Teatrem Starym w Lublinie powstało jego solowe przedstawienie pt. Sztukmistrz śpiewa. Grane od 2012 roku. W tym samym teatrze, począwszy od sezonu 2013, śpiewa w spektaklu Wieczorem, opartym na poezji Józefa Czechowicza, do którego muzykę skomponował Włodek Pawlik.

Napisał libretto kantaty jazzrockowej Zakochani w Lublinie na finał obchodów jubileuszu  siedemsetlecia Lublina.

Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski.

Artyści:

Jan Kondrak
Data:
10/3/2024
Czas trwania: około
80
min
Cena biletu:
70
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
25/4/2025

SPAGHETTI POLONEZE - Monika Mariotti | włoskie show w polskim wydaniu

Znając sympatię Polaków dla włoskiej piosenki, Monika Mariotti przygotowała recital największych przebojów, m.in. „Felicita”, „Mambo Italiano”, „Volare”, „Marina” oprawionych dowcipnym komentarzem przybliżającym włosko-polskie kontrasty kulturowe. „Spaghetti Poloneze” to ponad godzina doskonałej muzyki i zabawy, którą zapewnia widzowi Monika Mariotti, charyzmatyczna włoska aktorka z polskimi korzeniami.

26/4/2025

KRÓL I CARYCA – spektakl | Teatr Klasyki Polskiej | Halina Rowicka, Jerzy Zelnik

Romans Stanisława Augusta z Katarzyną Wielką to historia pełna namiętności, ale i zimnej kalkulacji. „Król i caryca” w reżyserii Jerzego Zelnika odsłania kulisy tej niezwykłej relacji, gdzie uczucia mieszają się z polityką, a losy Rzeczypospolitej ważą się między wierszami królewskich listów. Na scenie zobaczymy wybitnych aktorów: Halina Rowicka wcieli się w carycę, Jerzy Zelnik w polskiego króla, a Stefan Kiniorski dopełni opowieść jako Skrzypek i Stańczyk. Spektakl Teatru Klasyki Polskiej który przenosi widza w sam środek wielkiej historii!

27/4/2025

KASIA LINS & KAROL ŁAKOMIEC – koncert

Już wkrótce w Białymstoku zabrzmią dźwięki pełne emocji i nieoczywistych opowieści. Kasia Lins wraz z Karolem Łakomcem zapraszają na wyjątkowy wieczór, w którym muzyka i słowo splecioną się w jedną, hipnotyzującą całość. To spotkanie będzie okazją do wspólnego przeżywania i zanurzenia się w niepowtarzalnym klimacie.