Czescy artyści śpiewają polskie piosenki. Od dawna. Także współcześnie. A czasem śpiewają też czeskie piosenki po polsku. Jakie to piosenki? Jakie miejsce zajmują w czeskiej kulturze? Która z czeskich piosenek jest symbolem polskiego kabaretu lat siedemdziesiątych? Na te i podobne pytania odpowie niezależna dziennikarka, propagatorka czeskiej kultury i wspaniała gawędziarka, Teresa Drozda, ilustrując swoją opowieść odpowiednimi przykładami muzycznymi. Ewa Demarczyk po czesku? Czemu nie!
Teresa Drozda od 1992 roku pracuje z mikrofonem, rozmawia i nagrywa tworząc fantastyczne archiwum kultury. Przez wiele lat kobieta radia –słyszeliście ją m.in. na antenie Polskiego Radia, dziś – autorka „na swoim”. Twórczyni podcastu DROZDOWISKO, strony strefapiosenki.pl i profilu Czeski kousek. Znakomita dziennikarka i miłośniczka kultury, o której wspaniale opowiada swoim słuchaczom, często także widzom. Kocha twórczość Jeremiego Przybory, ale jak nikt zna powiązania między polską a czeską piosenką. O tych ciekawych relacjach będzie głównie opowiadać podczas spotkania z widzami Nie Teatru w ramach II Dni Czeskich.
Jest niezwykle aktywną i ciekawską osobą, dlatego zarówno kultura polska i czeska nie skryje przed nią żadnych tajemnic. Dociera do niezwykle interesujących osobowości, wciąż na nowo odkrywa z pozoru dobrze znane rejony kultury. Rozmawiała z takimi osobistościami świata kultury jak Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Barbara Wrzesińska, Krystyna Janda, Agata Kulesza, Olga Tokarczuk, Jeremi Przybora, Bronisław Pawlik, Krzysztof Kowalewski, Wiesław Gołas i wielu, wielu innych. Jej archiwum pełne jest też rozmów z czeskimi artystami.
Spotkanie z nią będzie pełne anegdot i niezwykłych opowieści, na które już dziś zapraszamy. Ale zanim się spotkamy warto przypomnieć sobie głos, który nie raz zapraszał nas na „Powtórkę z rozrywki” i zanurzyć się w spotkaniach, które w swoim podcaście aranżuje Teresa Drozda.
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
Ich koncerty to prawdziwa muzyczna podróż pełna ekspresji, improwizacji i sentymentalnych melodii, z pieśniami w różnych językach. Czarnina zaprasza na wędrówkę, która zaczyna się w Indiach i prowadzi przez kraje, gdzie Cyganie zostawili swoją muzyczną duszę. "Djelem, djelem" – śpiewają, przypominając o wiecznej wędrówce i wolnej duszy.
Musical „Scrooge – świąteczna opowieść” to pełen świątecznego klimatu musical Białostockiej Akademii Musicalowej.. Przesłanie płynące z opowiadania Charlesa Dickensa „Opowieść Wigilijna” jest od pokoleń aktualne i ważne, dlatego tak chętnie do niego wracamy i zapraszamy na nową inscenizację, w której zagrają słuchacze Akademii.