16/8/24

godz.

19:00

GWIAZDY W MROKU - głos przeszłości we współczesnych aranżacjach muzycznych | koncert Shangri-La

16/8/24

godz.

19:00

GWIAZDY W MROKU - głos przeszłości we współczesnych aranżacjach muzycznych | koncert Shangri-La

kup bilety

Założeniem artystycznym koncertu parateatralnego Shangri-La dla Felicji R. jest popularyzacja historii poprzez muzykę: około rockową, współczesną: rock; ambient; ballad; emotional; big beat. Teksty piosenek oparte są na wierszach Felicji Raszkin Nowak i pochodzą z Tomu wierszy "Gwiazdy w Mroku". Wiersze powstały w niecodziennych warunkach i okolicznościach. Pisane były w kryjówce, na strychu wiejskiej stodoły. W przestrzeni tak małej, iż Felicja mogła tam ledwie siedzieć lub leżeć.

Kim była Felicja?

''To było w czasie wojny, byłem wysłany do Polski, do Białegostoku. Pracowałem w fabryce odzieży i byłem odpowiedzialny za produkcję mundurów wojskowych. Wśród zatrudnionych była młoda dziewczyna, blondynka w okularach, miała kręcone włosy. Bardzo mi się podobała. Nazywałem ją ''Brillen'', gdyż nie znałem jej imienia. Pomogłem jej uciec z getta i przez całe życie marzyłem, aby ją spotkać, by dowiedzieć się, co się z nią stało? Felicja milczała, miała łzy w oczach. Zapadła cisza i po chwili powiedziała spokojnym głosem: To byłam ja." - fragment snu pochodzący ze scenariusza sztuki teatralnej autorstwa Beaty Ruben, córki Felicji.

Po ucieczce z getta, młoda, gdyż zaledwie 20 letnia Felicja znalazła schronienie na podlaskiej wsi, u gospodarzy o wielkim sercu. Otoczyli Felicję opieką, jak by była ich dzieckiem, choć ryzykowali życiem własnym i rodziny. Nad stajnią koni, w miejscu, gdzie opadał dach stodoły, Gospodarz zbudował sztuczną ściankę. Żeby wcisnąć się do środka, należało schylić się i w takiej pozycji pozostać. Spadzisty dach, tuż nad głową, nie pozwalał się wyprostować. Felicja przebywała tam przez jedenaście miesięcy. Szpary pomiędzy deskami, to były jej oczy na świat. Gospodyni nosiła jej jedzenie i zimą słoiki z gorąca wodą, by mogła choć trochę się ogrzać. Zima była najgorsza. By żyć - zabijała długie minuty - pisząc wiersze.

O czym może myśleć człowiek, młodziutka dziewczyna w skrajnej izolacji i konspiracji? Słowa tych wierszy, ubraliśmy w dźwięki i powstały piosenki - mówią członkowie zespołu Shangri-La . Przychodziły do nas kolejno, jak mijające dni, w sposób naturalny, jak pory roku, jedna po drugiej. Powstały piękne utwory muzyczne: Gwiazdy; Fiołki, Lipcowy Poranek, Bajki Dzieciństwa, Getto XX wieku. Piosenki przepleciemy historią tamtych czasów i biografią, według wspomnień Felicji Nowak z domu Raszkin pod tytułem "Moja Gwiazda".

Skład zespołu:

wokalistka - Ida Magdalena Popławska

gitara elektryczna - Rafał Salamnowicz

perkusja i wibrafon - Piotr Gedroyć

gitara Basowa - Maciej Klepacki

Opinie o zespole:

"Białostocki zespół muzyczny prezentujący twórczość, którą można by określić jako rock filozoficzno-metafizyczny. Muzycznie zaś słychać podobieństwa do amerykańskiego rocka przełomu lat 60. i 70."

Felicja Raszkin-Nowak była polską pisarką, dziennikarką i reżyserką, a jej twórczość dotyczyła różnych tematów, w tym historii i losów ludzi w czasie II wojny światowej.

Koncert "Gwiazdy w Mroku" rozpocznie się o godzinie 19.00 i jest działaniem towarzyszącym zaplanowanemu już, na ten dzień w Białymstoku na godzinę 14.00, wmontowaniu 6 Stolpersteine przed kamienicą na ul. Lipowej 31/33 i będzie pozytywnym akcentem tej smutnej uroczystości.

Stolpersteine, znane również jako Kamienie Pamięci, to projekt inicjowany przez niemieckiego artystę Guntera Demniga w 1992 roku. Celem projektu jest upamiętnienie osób, które padły ofiarą terroru nazistowskiego.

Stolpersteine będą poświęcone Felicji Raszkin-Nowak i jej rodzinie (rodzicom, dziadkom i wujowi).

Koncert, jest organizowany przez Fundację Earth-Heart we współpracy z Fundacją Otwarta Edukacja, Departamentem Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Białegostoku oraz Galerią im. Ślendzińskich w Białymstoku.

Koncert wzbogaci obchody 81 rocznicy powstania w getcie białostockim.

Gośćmi honorowymi będą Potomkowie Felicji Raszkin Nowak. Beata Ruben, córka Felicji wraz z rodziną. Oraz Potomkowie rodziny, która ocaliła życie Felicji.

Shangri-La zinterpretuje wiersze w swoim własnym stylu, tworząc unikalne aranżacje i wprowadzając nowe brzmienia do poezji Holokaustu. Wiersze Felicji dotykają tematów życia, miłości, przyrody i ludzkich emocji, co sprawiło, że stały się dobrym materiałem do stworzenia poruszających piosenek.

Wsparcia udzieliło Miasto Białystok. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona 135 widzów - wejściówki elektroniczne. Opcjonalnie możesz wesprzeć zespół Shangri-La w produkcji płyty muzycznej opartej na twórczości Felicji Raszkin Nowak.

Artyści:

No items found.
Data:
16/8/2024
Czas trwania: około
120
min
Cena biletu:
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
12/1/2025

Uciekinierki – spektakl Teatru Bawimo

Zapraszamy na emocjonującą komedia „Uciekinierki” – opowieść o dwóch kobietach, które porzucają rutynę, by rozpocząć nowe życie. Margot i Cloude, różne jak dzień i noc, wyruszają w pełną humoru i wzruszeń podróż, w której przypadkowa znajomość zmienia się w coś więcej. To piękna lekcja życia, która podbiła serca paryskiej publiczności!

17/1/2025

Spróbujmy jeszcze raz – spektakl | Marek Siudym i Lucyna Malec

„Spróbujmy jeszcze raz” to komedia w dwóch aktach, pełna humoru i refleksji, która ukazuje perypetie par w średnim wieku. Doskonałe dialogi, świetna gra aktorska Lucyny Malec i Marka Siudyma oraz głos Jana Kobuszewskiego gwarantują niezapomniany wieczór! W pierwszej historii policjantka i niespełniony aktor odkrywają, że nowe początki są możliwe nawet w najdziwniejszych okolicznościach. W drugiej małżeństwo w kryzysie próbuje odzyskać dawną namiętność za pomocą kontrowersyjnej terapii...

18/1/2025

VINTAGE – koncert Anny Sroki-Hryń

Koncert VINTAGE to podróż do lat 20. i 30. XX wieku. Anna Sroka-Hryń i Urszula Borkowska przypomną utwory takich mistrzów jak Marian Hemar, Julian Tuwim, Jerzy Petersburski czy Henryk Wars. W repertuarze znajdą się m.in. „Na pierwszy znak”, „To ostatnia niedziela” oraz „Miłość ci wszystko wybaczy”. Czas na niezapomniane utwory w stylu vintage!