„Wspak” tworzy autorskie aranżacje kresowych pieśni. Ich repertuar to unikalne brzmienia wynikające z mieszanki języków polskiego, białoruskiego, ukraińskiego i łemkowszczyzny wzbogacone o wyjątkowe instrumenty smyczkowe, w tym skrzypce, wiolonczelę i unikalny wspak. Nazwa zespołu symbolizuje ich odmienny podejście do muzyki – ucieczkę od presji i dążenie do autentyczności oraz miłości do słuchaczy i siebie nawzajem.
Zespół „Wspak” to duet założony w 2018 roku przez dwie przyjaciółki, Adriannę Marię Kafel-Woźniak i Aleksandrę Purę-Cidyło.
Ich wspólne muzykowanie zaczęło się znaczenie wcześniej, około 2006 roku, jeszcze w czasach gimnazjalnych. Wspólne poszukiwania oraz podobna wrażliwość muzyczna skłoniła artystki do stworzenia własnych, autorskich aranżacji znanych kresowych pieśni. Repertuar duetu to głównie muzyka kresów wschodnich, dokładniej terenów nazywanych przez Kolberga Podlasiem „Ruskim” ze swoistą mową powstałą w wyniku zmieszania języków białoruskiego, ukraińskiego i polskiego oraz Łemkowszczyzny.
Początki zespołu „Wspak” były czysto wokalne. Z potrzeby wzbogacenia harmonii oraz poszerzenia środków wyrazowych z biegiem czasu dołączone zostały instrumenty smyczkowe takie jak: skrzypce, wiolonczela, suka biłgorajska, fidel płocka czy wspak. Ten ostatni, autorstwa Andrzeja Króla, przypominający wyglądem wiolonczelę jednak zbudowany „na wspak” regułom lutniczym, zainspirował artystki do przyjęcia słowa „Wspak” na nazwę zespołu. Dwoistość znaczeniowa idealnie oddaje charakter i sposób bycia zespołu: „To krok w odwrotną stronę do ciągłego biegu po muzyczną doskonałość, o którą każda na swój sposób walczy od wielu lat. Wspak to nasza ucieczka od ćwiczeń i presji w coś, co tworzy muzykę od początku jej istnienia - w miłość do słuchaczy i siebie nawzajem”.
Adrianna Maria Kafel-Woźniak - absolwentka studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli (prof. Dorota Imiełowska), fideli kolanowych (prof. Maria Pomianowska) oraz wiolonczeli barokowej (prof. Teresa Kamińska). Występowała jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy na wielu koncertach w kraju i za granicą. Laureatka licznych konkursów kameralnych.
Aleksandra Pura-Cidyło - absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończyła wydział Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej oraz wokalistykę jazzową w klasie prof. Janusza Szroma. Laureatka wielu konkursów wokalnych.
Od 2020 roku „Wspak” koncertował w wielu miastach Polski. Współpracował m. in. z Filharmonią Kaliską, Filharmonią Gorzowską, występował na krakowskim Festiwalu Muzyki „Wianki” oraz na II Zabłudów Folk Fest. Duet zdobył również I miejsce na XIX Konkursie Piosenki Ukraińskiej w Bielsku Podlaskim.
W listopadzie 2023 roku duet wydał swoją debiutancką płytę “Radist z neba” poświęconą wschodniosłowiańskim kolędom. Obecnie Wspak kończy pracę nad drugą płytą, która ukaże się we wrześniu tego roku.
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
Ich koncerty to prawdziwa muzyczna podróż pełna ekspresji, improwizacji i sentymentalnych melodii, z pieśniami w różnych językach. Czarnina zaprasza na wędrówkę, która zaczyna się w Indiach i prowadzi przez kraje, gdzie Cyganie zostawili swoją muzyczną duszę. "Djelem, djelem" – śpiewają, przypominając o wiecznej wędrówce i wolnej duszy.
Musical „Scrooge – świąteczna opowieść” to pełen świątecznego klimatu musical Białostockiej Akademii Musicalowej.. Przesłanie płynące z opowiadania Charlesa Dickensa „Opowieść Wigilijna” jest od pokoleń aktualne i ważne, dlatego tak chętnie do niego wracamy i zapraszamy na nową inscenizację, w której zagrają słuchacze Akademii.