29/4/23

godz.

19:00

Białostockie opowieści: MI ESTAS LIDIA - spektakl

29/4/23

godz.

19:00

Białostockie opowieści: MI ESTAS LIDIA - spektakl

kup bilety

Lidia Zamenhof była najmłodszą córką Klary i Ludwika Zamenhofów. Wydawczyni, tłumaczka, aktywna esperantystka. Dziś najczęściej funkcjonuje jako wpis encyklopedyczny, a przecież za jej dokonaniami stał żywy człowiek, zbudowany z myśli i ciała. Paula Czarnecka w swojej sztuce oddaje jej głos poruszając jednocześnie temat idealizmu, procesu dojrzewania, determinacji, zasadności poświęcenia i ofiary. Spektakl obejrzymy w ramach weekendu „Białostockie opowieści”.

"Mi estas Lidia" to monodram Pauli Czarneckiej o córce Ludwika Zamenhofa - polskiego lekarza okulisty żydowskiego pochodzenia, twórcy idei i języka esperanto, ośmiokrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla. Życie i dokonania Zamenhofa są powszechnie znane i uznane. Na całym świecie istnieją setki obiektów (ulice, place itp.) nazwane jego imieniem, w tym dwie planetoidy. Natomiast wiedza o Lidii - córce Zamenhofa jest znikoma. Znana jest przede wszystkim jako „maskotka Lilka”, a przecież była ważną postacią. Przede wszystkim z powodzeniem i zaangażowaniem kontynuowała ideę i działalność ojca podróżując po Kongresach Esperantystów na całym świecie. Była prawniczką, nauczycielką (wykorzystywała metodę Cseh, która umożliwiała nauczanie esperanta grup międzynarodowych), tłumaczką (przetłumaczyła na esperanto m.in. "Quo vadis" oraz opowiadania B. Prusa) i pisarką. Została również pierwszą w Polsce bahaitką* (*Bahaizm - religia zakładająca duchową jedność ludzkości, oparta o dogmat istnienia jednego Boga dla wszystkich). Zginęła w 1942 r. w obozie w Treblince.

Spektakl "Mi estas Lidia" nie jest próbą biograficznego uchwycenia portretu Lidii Zamenhof, lecz dyskusją na temat idealizmu, procesu dojrzewania, determinacji, zasadności poświęcenia i ofiary. W onirycznej przestrzeni przypominającej ekspozycje zapomnianej wystawy Paula Czarnecka wskrzesza definicje oddając Lidii głos, przywołując strzępki jej wspomnień, wchodząc z nią w nieustanny dyskurs.

Spektakl przeznaczony dla widzów: powyżej 14. roku życia

 

Realizatorzy spektaklu:

pomysł i wykonanie: Paula Czarnecka

scenariusz i konsultacje reżyserskie: Agata Biziuk-Brajczewska

scenografia: Aleksandra Starzyńska

wizualizacje: Agnieszka Waszczeniuk

muzyka: Uhranova

ruch sceniczny i charakteryzacja: Magdalena Dąbrowska

reżyseria światła: Tomasz Krynicki

tłumaczenia i konsultacje Esperanto: Przemysław Wierzbowski (BTE)

produkcja: Paula Czarnecka i Daria Przybylska

Chór Figur: Urszula Chrzanowska

Martha Roth: Magdalena Dąbrowska 4

team krawiecki: Gabriela Hukałowicz, Monika Kwiatkowska, Anna Gądek, Elżbieta Zajączkowska i Alina Wnukowska

realizacja nagrań audio: Michał Chrzanowski

wsparcie akustyczne: Wojciech Żukowski

plakat: Magdalena Toczydłowska-Talarczyk

zdjęcia: Robert Szczepański

nagranie spektaklu i trailer: Aniela Andrejczyk

 

Dotychczasowe osiągnięcia spektaklu:

- Nagroda Główna „ZŁOTA PODKOWA” na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach z Monodramem "O Złotą Podkowę" w Suwałkach (grudzień 2022)

- Prezentacja w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku w nurcie profesjonalnym (czerwiec 2022)

– I etap w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2021/2022)

fot. profilowa aktorki: Wojciech Wojtkielewicz

Artyści:

Paula Czarnecka
Data:
29/4/2023
Czas trwania: około
60
min
Cena biletu:
55
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
22/11/2024

Nicponie - koncert

Nicponie grają szlagiery, nie tylko warszawskie. Czego nie dotkną, to zmienia się w złoto... w niezupełnie tradycyjnym brzmieniu tradycyjnej kapeli warszawskiej. Hit Stachurskiego? Owszem. Przeboje Sanah? Również. A może "Jesteś lekiem na całe zło" Krystyny Prońko? Jak najbardziej. Zapraszamy na muzyczne spotkanie z Nicponiami, którzy psocą na scenie w pięknym stylu!

23/11/2024

SEKS DLA OPORNYCH - spektakl | Teatr TeTaTeT

„Seks dla opornych” to nieco gorzki, ale jednocześnie zabawny tekst o małżeńskich przygodach. Komedia, która trafnie obrazuje męskie i damskie punkty widzenia, pragnienia, a także wyobrażenia o nich samych. Zapraszamy na mądry, obfitujący w błyskotliwe dialogi spektakl o życiu, który jednocześnie wzrusza i bawi do łez.

24/11/2024

Apetyt na czereśnie – spektakl muzyczny

"Apetyt na czereśnie" to słodko-gorzka uczta dla miłośników Osieckiej! Szukasz wieczoru pełnego nostalgii, humoru i błyskotliwych piosenek? Zapraszamy na "Apetyt na czereśnie" - wyjątkową podróż przez świat miłosnych wzlotów i upadków, okraszoną poezją Agnieszki Osieckiej i muzyką Macieja Małeckiego. Teksty Osieckiej wyróżniają się prostotą języka połączonego z głębią refleksji; miłość, strata, tęsknota w nich zawarte są ponadczasowe, a humor i ironia nadają im lekkości i dystansu. Apetyt na czereśnie to błyskotliwa opowieść o rozstaniu i próbie odnalezienia szczęścia na nowo. To piękne piosenki w nowych aranżacjach z łatwością wpadające w ucho. To aktorzy, którzy z wdziękiem i humorem wcielają się w role swoich bohaterów. To niezapomniane wrażenia i chwila refleksji nad naturą miłości. Nie przegap okazji i poczuj smak czereśniowej uczty!